Την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018, στο πλαίσιο της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2018, πραγματοποίησε αθλητικές δραστηριότητες, που συνδέονται με τον κεντρικό θεματικό άξονα «Ας Κινηθούμε».

Βασική επιδίωξη αυτής της μέρας ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίσουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης». Κεντρικός στόχος μας ήταν η δραστηριοποίηση και η ουσιαστική ενεργοποίηση των μαθητών για τη συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου.

Με το σύνθημα λοιπόν «Ας κινηθούμε» το σχολείο μας υλοποίησε δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά). Έγινε προετοιμασία ημερών από το σύλλογο των καθηγητών ώστε να οργανωθεί σωστά αυτή η μέρα και να επιτευχθεί η συμμετοχή όλων των μαθητών. Γι? αυτό, μαθητές και καθηγητές με άριστη συνεργασία υλοποίησαν το προβλεπόμενο πρόγραμμα.

Οργανώθηκαν ομάδες ποδοσφαίρου, βόλεϊ και μπάσκετ υπό την επίβλεψη του γυμναστή μας κ. Μυλωνά Χρήστου και έδωσαν αγώνες στο προαύλιο του σχολείου, σε ενδοσχολικό πρωτάθλημα.

Παράλληλα, ομάδες μαθητών με τους υπεύθυνους καθηγητές, αφού πρώτα συζήτησαν σχετικά με το νόημα της ημέρας, ετοίμασαν κολάζ με διαφορετικό θέμα. Άλλες ομάδες, παρακολούθησαν ταινίες με ανάλογο περιεχόμενο στην αίθουσα εκδηλώσεων, προβολών και υπολογιστών του σχολείου.

Στη βιβλιοθήκη μας διοργανώθηκαν, με την φροντίδα του μαθηματικού καθηγητή κ. Ντίνου Κασσάρα και την ένθερμη συμμετοχή μαθητών όλων των τάξεων, αγώνες σκάκι και τάβλι. Τέλος μαθήτριες του Β4, παρότρυναν τους υπόλοιπους σε χορευτικές εκδηλώσεις.

Η συμμετοχή των μαθητών ήταν καθολική, η προθυμία τους μεγάλη και όλες οι εκδηλώσεις στέφθηκαν από επιτυχία!

Προσπαθήσαμε να τονίσουμε ότι ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης  οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, της σύγχρονης εποχής.

Παπατσίρος Γεώργιος - Θεολόγος

Κατιρτζής Ραφαήλ (Β2) - Φωτορεπορτάζ

(Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο...)

Your IP: 185.191.171.19