Τι κάνει μια πόλη ξεχωριστή; Οι άνθρωποί της. Η ιστορία της. Ο έρωτας. Τρεις διαφορετικές ιστορίες από ανθρώπους της ίδιας οικογένειας, σε τρεις διαφορετικές εποχές. Ο ρομαντισμός του ?60 μπλέκεται με την εξωστρέφεια του ?80 και την κυνικότητα του σήμερα σε τρεις ιστορίες έρωτα που ενώνουν την Αθήνα με την Αλεξάνδρεια.

Μια βόλτα στους δρόμους των δύο πόλεων με προορισμό θερινά σινεμά, μπαρ, πάρτυ, πισίνες και κυρίως τις ταράτσες που τα φιλοξενούν. Στις ταράτσες, ένα σημείο όπου ενώνονται οι δύο κόσμοι, όπου μπορείς να κατεβάσεις τον ουρανό στη γη και να ανεβάσεις τη γη στον ουρανό οι ήρωες ζουν το δικό τους «όνειρο».

Με όχημα τη φαντασία, το μεράκι και την αγάπη για το θέατρο, η θεατρική ομάδα του σχολείου μας δούλεψε σκληρά 6 μήνες για να δημιουργήσει το δικό της όνειρο.

Όνειρο 3

Με αυτόν τον τίτλο παρουσίασαν στο Onassis Youth Festival μια πρωτοποριακή παράσταση, σε σκηνοθεσία των συνεργατών της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών Αγγέλικας Σταυροπούλου και Στέφανου Αχιλλέως και σε κείμενο του Στέφανου Αχιλλέως, βασισμένο στα κείμενα των μαθητών. Θέμα του φετινού φεστιβάλ 3 πόλεις: Αθήνα-Αλεξάνδρεια-Βηρυτός. Οι μαθητές αναζήτησαν στοιχεία που τους κίνησαν το ενδιαφέρον από την κάθε πόλη, ανακάλυψαν την ιστορία τους και διηγήθηκαν τις δικές τους ιστορίες μέσα από αυτοσχεδιασμούς. Το αποτέλεσμα ήταν μια νεανική, δροσερή παράσταση με τη γλυκόπικρη γεύση του έρωτα.

Την ομάδα συγκρότησαν οι μαθητές Αγγελής Ραφαήλ-Ευθύμιος, Αλεξίου Ιωάννης, Αυγουστή Ελένη, Βενετούλια Μαρία, Βραχάτη Βασιλική, Γαβριελάτος Ιωσήφ, Ζαρρή Δήμητρα, Κουρουβακάλης Οδυσσέας, Μούτσα Αρμαλίντα, Μπεζαντάκου Ελευθερία, Ντεμιράϊ Έρικα, Νυκταράκης Παναγιώτης, Παπακωστοπούλου Φωτεινή, Πολύμερος Γεώργιος, Χαμπιλίδης Βαγγέλης, Χριστοδούλου Ιωάννης.

Ευχαριστούμε τη διευθύντρια του σχολείου κ. Καπούτση Κατερίνα για την ολόψυχη υποστήριξη της στο πρόγραμμα αυτό και το Σύλλογο Διδασκόντων για τη συμπαράστασή του στην προσπάθεια των μαθητών.

Λιάλιαρη Γεωργία

1963