Η Ρητορική ομάδα του Σχολείου μας ξεκίνησε δυναμικά τη ρητορική της χρονιά με τη συμμετοχή της στους 8ουςΔιασχολικούς Αγώνες Ρητορικής που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα Λιναρδάτου, το Σαββατοκύριακο στις 5 και 6 Φεβρουαρίου και έγιναν διαδικτυακά από το χώρο του Σχολείου. Αν και το Πρόγραμμα της Ρητορικής ξεκίνησε πριν από 3 μήνες στο Σχολείο μας, τα παιδιά αποφάσισαν να «κολυμπήσουν» στα βαθιά και να συναγωνιστούν  με άλλα 50 σχολεία σε δύο αγωνίσματα, τους Διττούς Λόγους (debate)  και τον Προτρεπτικό Λόγο. Και αγωνίστηκαν με ενθουσιασμό και πάθος.

Αγωνίστηκαν σε 2  αγώνες διττών λόγων με το 2ο ΓΕΛ Αμαρουσίου και την Ελληνογερμανική Αγωγή σε θέματα που αφορούσαν την ψήφο των νέων στα 16 και την πρόσβαση στο Πανεπιστήμιο χωρίς εξετάσεις. Η ομάδα που αποτελούνταν από τους μαθητές της Β Λυκείου Δέσποινα Πράττη, Ελένη Πολυχρονίδου, Θοδωρή Σάφερ, Ειρήνη Μαράντου και Γιώργο Κασκαβάλη, πήρε πολύ καλή βαθμολογία και το μέλος της Σάφερ Θοδωρής κατετάγη στους 20 καλύτερους ομιλητές, καταλαμβάνοντας την 14η θέση ανάμεσα σε 170 ομιλητές.

Πολύ ξεχωριστή και η παρουσία των μαθητών μας που διαγωνίστηκαν στον Προτρεπτικών με θέματα που επέλεξαν οι ίδιοι. Ο Μάριος Χριστούλιας μας προέτρεψε με τον λόγο του να διαβάζουμε Ιστορία, γιατί υπάρχει παντού γύρω μας και η Ειρήνη Ξένου μας έκανε να αναρωτηθούμε αν συμπεριφερόμαστε με τον ίδιο τρόπο στα αγόρια και στα κορίτσια, αλλά ταυτόχρονα μας προβλημάτισε για την εικόνα των κοριτσιών  προβάλλεται στη νεανική τραπ σκηνή.

Όμως σε αυτή τη συμμετοχή καθοριστική ήταν και η βοήθεια που πρόσφεραν τα μέλη της ομάδας που δε διαγωνίστηκαν, αλλά συνεργάστηκαν, προκειμένου να επιτευχθεί η καλύτερη δυνατή προετοιμασία στον λίγο χρόνο που είχαμε στη διάθεσή μας. Η προετοιμασία σήμαινε διαδικτυακή προπόνηση (τις ημέρες που χιόνισε) αλλά και ανάλυση θεμάτων μέσω messengerή παραμένοντας στον χώρο του Σχολείου μετά τη λήξη του ωρολόγιου προγράμματος. Σημαντική ήταν εδώ η βοήθεια των : Γεωργίας Πετράκη, Κωνσταντίνας Διακάτου, Μαρίας Παπακώστα, μαθητριών επίσης της Β Λυκείου.

Η ομάδα Ρητορικής αριθμεί 25 μέλη, μαθητές της Α και Β λυκείου και προπονείται κάθε Τετάρτη από τις 2.15μ.μ  έως τις 3.45μ.μ  από τις φιλολόγους του Σχολείου μας κα Δήμητρα Βενιζέλου και κα Ζαχαρούλα Σπυράτου. Οι στόχοι του Προγράμματος Ρητορικής αφορούν τόσο την ανάπτυξη των επικοινωνιακών δεξιοτήτων των μαθητών  και την ενδυνάμωση της  προσωπικότητάς τους όσο και την καλλιέργεια της κριτικής ικανότητας τους, με απώτερο σκοπό τη δημιουργία των αυριανών ενημερωμένων και  ενεργών πολιτών.

1977
Your IP: 3.145.175.243